Sadbový česnek

Nikde se nedovíte o sadbě česneku víc, než tady     

cesnek.cz

 

MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ  a ZEMĚ ŽIVITELKA

UDĚLILO OCENĚNÍ

 

 pro ing. Kozáka za šlechtění česneku
VIDEO

 

 

Tradičně již od 1.května můžete si u nás zajistit rezervaci

SADBOVÉHO ČESNEKU roku 2017 

 

 

Výpis z časopisu ZAHRÁDKÁŘ 2010 

MIKULOV - DUKÁT, UNIKÁT

Václav KOZÁK
Ing. Jan KOZÁK
   
POBĚŽOVICE u Holic 31

LUKAN, VEKAN, HAVRAN,
BJETIN, JAPO II 
a 10 dalších odrůdSMRŽICE - KAREL IV, STEPAN, VÁCLAV, IVAN

 

 


Paličák
je česnek, jehož název se odvozuje od květního stvolu, jenž odrůdy z této skupiny tvoří. Je totiž zakončený tzv. palicí, která se musí včas vylomit, aby se česnek zbytečně nevysiloval tvorbou pacibulek. Poznáte ho také po rozkrojení cibule, která má uprostřed tuhý střed a kolem něj jsou pravidelně rozmístěné jednotlivé stroužky. Naproti tomu Paličák nebo nepaličák?

nepaličák má stroužky v cibuli různě nahloučené, i když i zde může být jistá pravidelnost. Netvoří také květní stvol a tedy pevný střed, ale výjimky se rovněž najdou. Co se chuti týče, jsou paličáky obecně jemnější, hůře se ovšem skladují. Jsou oblíbenější i pro

to, že tvoří v cibuli velké stroužky, které se lépe a pohodlněji loupou. K českým specialitám patří ještě jeden fenomén – jako jediní v zemích EU milujeme česnek s fialovou barvou cibulí. „Proč tomu tak je, nikdo neví. Je to asi stejné, jako s oblibou vajec s hnědou a bílou skořápkou. Přitom jsou stejná,“ vysvětluje ing. Kozák.
 Ochrana proti
 
podvodným prodejům

 

 

Speciální balení - Malá krabička

Malá krabička obsahuje 4 pěstitelsky nejspolehlivější odrůdy česneku – Bjetin, Havran, Vekan a Záhorský II. Vyzkoušejte si, které odrůdě se u vás daří nejvíce. Krabička s 4 cibulemi typově odlišných odrůd může také posloužit jako skvělý dárek.

 

 

Speciální balení - Velká krabička

Velká krabička - Díky velké krabičce si můžete vyzkoušet, které z 8 odrůd (Bjetin, Havran, Vekan, Záhorský II, Stanik, Benátčan, Anton, Havel) se u vás daří nejvíce, zjistíte, jaké jsou chuťové rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Krabička s 8 cibulemi různých odrůd může také posloužit jako skvělý dárek.

 

 

Anton -  

Jediný český širokolistý nepaličák, který má výrazně fialově zbarvené cibule. Sklízí se začátkem července. Cibule jsou středně velké až velké, stroužků je v cibuli průměrně 10 (i středové stroužky jsou velké). V 1 kg sadby je 200–220 stroužků. Díky ranosti je Anton i velmi vhodný pro sklizeň nazeleno. Je označován za jednu z chuťově nejlepších odrůd v Evropě.
 
 

Benátčan -

Bezvirózní nepaličák pro podzimní i jarní výsadbu. Sklízí se začátkem srpna. Cibule jsou velké, bíle zbarvené, obsahují 12–18 stroužků. V 1 kg je průměrně 200–220 stroužků. Má velmi vysoký množitelský koeficient. Jedná se o odrůdu s nejdelší skladovatelností mezi českými odrůdami.

 
Sadbový česnek BJETIN

Bjetin -    

Nejranější český paličák, cibule jsou velké, fialově zbarvené, obsahují průměrně 8 stroužků (ideální poměr množitelského koeficientu a velikosti stroužků). V 1 kg sadby je průměrně 140 stroužků. Sklízí se začátkem července, nazeleno se dá sklízet už začátkem června. Nevadí lidem s citlivým žlučníkem.

 

Sadbový česnek HAVRAN

Havran  -  

Poloraný velkostroužkový paličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 15. července. Cibule jsou velké s výrazným fialovým zbarvením. V cibuli je průměrně 6 velkých stroužků, přičemž v 1 kg sadby je okolo 80–100 stroužků. Chuťově je velmi ostrý, skladovat se dá v dobrých podmínkách až do června. Velmi výnosná a spolehlivá odrůda oblíbená i velkopěstiteli.
 


Havel - 

Polopozdní velkostroužkový paličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 20. července. Cibule jsou velké se světle fialovým nádechem. V cibuli je průměrně 6 velkých stroužků, přičemž v 1 kg sadby je průměrně 80–90 stroužků. Chuťově je velmi ostrý, skladovat se dá v dobrých podmínkách až do června. Velmi výnosná a spolehlivá odrůda oblíbená i velkopěstiteli, která dobře snáší sucho.
 
 

Mirka

Paličák pro podzimní i jarní výsadbu. Sklízí se kolem 25. července. Cibule jsou středně velké s fialovým žíháním. Obsahují průměrně 10–14 stroužků. V 1 kg sadby je asi 200–220 stroužků. Je to jediný český paličák, který je možné sázet i na jaře. Pokud se ve skladu nevyskytují skladištní škůdci, dá se skladovat až 12 měsíců.

 
Sadbový česnek LUKAN

Lukan  -  

Raný širokolistý nepaličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 10. července. Cibule středně velké až velké, bíle zbarvené, v některých půdách s nevýrazným fialovým zbarvením. Průměrně 10–12 středně velkých stroužků, i vnitřní stroužky jsou poměrně velké. V 1 kg asi 190–220 stroužků. Vhodný pro sklizeň nazeleno. Velmi ostrá ušlechtilá chuť.
 
JOVAN

Jovan -

Polopozdní velkostroužkový paličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 25. července. Cibule střední až velké s výrazným fialovým zbarvením. Stroužky velké, obvykle okolo 6 ks v cibuli, obvykle bez vnitřních stroužků. V 1 kg sadby okolo 100 stroužků. Chuťově je velmi ostrý, skladovat se dá v dobrých podmínkách až do června.

 
Sadbový česnek SWLAVÍN

Slavin  - 

Poloraný ozimý paličák, sklizeň kolem 20. července. Cibule jsou velké, pevné, krásně fialově zbarvené. Obsahuje 12–14 stroužků (nejvyšší množitelský koeficient z českých paličáků). Nevadí mírně opožděná sklizeň. Chuť je velmi ostrá.

 

STANIK -  

Polopozdní paličák, sklizeň kolem 25. července. Cibule pevné, světle hnědé zbarvení, středně velké. V cibuli průměrně 10 stroužků, stroužky středně velké až velké se skořicovým zbarvením. V 1 kg asi 180–220 stroužků. Dlouhá skladovatelnost (až do května). Velmi ostrý. 

 

ZÁHORSKÝ II  -   

Raný širokolistý nepaličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 10. července. Cibule nadprůměrně velké, bíle zbarvené. Průměrně 8–13 středně velkých stroužků, i vnitřní stroužky jsou poměrně velké. V 1 kg asi 170–200 stroužků. Vhodný pro sklizeň nazeleno. Velmi ostrá ušlechtilá chuť. Nadprůměrně výnosný. Vysoký množitelský koeficient.

 


DUKÁT  -  

Poloraná odrůda ozimého paličáku. Cibule jsou velké o hmotnosti 75 - 90 g. Přezimování je velmi dobré. Základní barva vnějších suknic je bílá. Počet stroužků v cibuli je 5 - 7. Stroužky jsou velké, s vysokým obsahem silic. Odrůda je vysoce odolná proti virózám. Skladovatelnost je vynikající, při vhodných podmínkách vydrží až do nové sklizně. Doporučený pěstební spon je 30 x 10 cm.

 

 

UNIKÁT 

   

Raná odrůda ozimého paličáku. Cibule jsou velké o hmotnosti 75 – 85 g. Barva vnějších suknic je šedá, barva stroužků fialová. Počet středně velkých stroužků v cibuli je 8 – 13. Odrůda je určena pro průmyslové zpracování a pro přímý konzum.

 

 
 

 

 

KAREL  IV   -  

Polopozdní ozimý širokolistý paličák (sklizeň okolo 20. 7.), který vychází z odrůdy VINAR. Má mohutné cibule o hmotnosti 80 až 90 gramů. Vnější suknice světlé s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky velké, 5-6 ks s fialově hnědou slupkou. Vyznačuje se výraznou česnekovou chutí. List je mohutný, široký, vzpřímený, na konci se mírně ohýbá. KAREL IV se vyznačuje stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dlouhodobě skladovatelný a snadno se loupe.

 

 

IVAN   -   

Poloraný ozimý širokolistý paličák ( sklizeň okolo 16.7.), přibližně o týden ranější než KAREL IV. Má mohutné cibule o hmotnosti 90 g. Vnější suknice je žlutavě bílá s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké s fialově hnědou slupkou, v cibuli 6-7 stroužků. Pro vysoký obsah silic vyniká IVAN výraznou česnekovou chutí a vůní. Vyznačuje se stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dobře skladovatelný a snadno se loupe.

 

ŠTĚPÁN  -

Poloraná odrůda ozimého širokolistého nepaličáku ( sklizeň okolo 10.7.) Cibule jsou velké s hmotností 80 až 100 gramů. Barva vnějších suknic je bílá s jemným světlehnědým žilkováním. Stroužky střední až velké 8-10 ks, světle hnědá slupka, výrazná, jemná chuť. List široký, vzpřímený, vyšší, světle zelené barvy, na koncích mírně ohýbá. Odrůda s velmi dobrým zdravotním stavem a dlouhou skladovatelností

 
 

VÁCLAV  -

Pozdní odrůda širokolistého paličáku ( sklizeň okolo 25.7. ). Cibule jsou středně velké s hmotností 70 až 90 g. Barva vnějších suknic je krémová, s jemným světle hnědým žilkováním. Stroužky střední až velké 8-10 ks, světle hnědá slupka, výrazná česneková chuť. Lista z jara netrpí žloutnutím. Odrůda vyniká velmi dobrým zdravotním stavema odolností k vymrzání.

 
 

Fungicid na ochranu proti houbovým chorobám (moření česneku a cibulí okrasných rostlin před výsadbou; proti plísni šedé na jahodníku, okurkách, okrasných rostlinách a révě; proti skládkovým chorobám kořenové zeleniny; proti monilióze třešní a višní atd.). Období pro použití: březen – září

 
 

Souprava obsahuje dva přípravky na moření česnekové sadby. Sulka působí proti vlnovníku česnekovému, Rovral Aquaflo proti houbovým chorobám. Přípravky jsou v plastových lahvičkách, nespotřebované množství se může ponechat do příští sezóny.

 
   

Základní mořidlo pro česnekovou sadbu. Spolehlivě ničí roztoče vlnovníka česnekového ve všech vývojových stádiích.

 
Pomocný rostlinný přípravek
Lignohumát představuje směs huminových, fulvových kyselin a jejich solí. Huminové látky představují specifi ckou skupinu vysokomolekulárních a nízkomolekulárních látek tmavé barvy, které vznikají v procesu rozkladu organických zbytků v půdě, to znamená v procesu jejich humifi kace. Vysokomolekulární části působí pozitivně na fyziologii rostliny, ale do buněčné stavby rostliny se dostanou pouze díky nízko molekulární části. Efekt vzniká, když stejně jako v přírodě obě části působí společně, v komplexu a samozřejmě obě tyto části musí být plně rozpustné !!
Používá se i k MOŘENÍ CIBULOVIN - na př. česneku

 

 


Užitečné tipy pro pěstitele
 


Kdy česnek sázet?      Na jaře nebo na podzim?To je otázka, kterou si klade nejeden zahrádkář. Ing. Jan Kozák na to má jedinou odpověď: „Všechny odrůdy se dají sázet již na podzim, avšak vyplatí se vyčkat co možná nejdéle do zimy, nejlépe do pozdního listopadu nebo až do prosince. Na jaře po rozmrznutí půdy a jejím oschnutí pak můžete vysadit jakýkoliv česnek, který do té doby vydržel. Stroužky ale musí být pěkně tvrdé, nikoli vyšeptalé! Je to tedy pouze otázka uchovatelnosti sadbového materiálu.“

Výsadba

Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží. Česnek vyžaduje hluboko prokypřenou půdu ve staré síle. Podzimní výsadbu provádíme od konce září až do zámrazu. Jarní odrůdy vysazujeme co nejdříve, jakmile to půdní podmínky dovolí. U česneku přísně dodržujeme zásady osevního postupu a nikdy nevysazujeme na stejný pozemek opakovaně ani česnek, ani jinou cibulovou zeleninu. Používat pouze uznanou a namořenou sadbu. Výsadba sazečem nebo ručně do řádků 30 – 50 cm vzdálených 10 -15 cm od sebe do hlouby minimálně 8 cm u ozimých odrůd a cca 6 cm u odrůd jarních. V závěru vegetace je velmi důležité hluboké prokypření po každém slehnutí a u paličáků odřezávání vrcholů květních stvolů.

SKLIZEŇ