Sadbový česnek

Nikde se nedovíte o sadbě česneku víc, než tady     

cesnek.cz

 

MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ a ZEMĚ ŽIVITELKA

UDĚLILO OCENĚNÍ

 

 pro ing. Kozáka za šlechtění česneku
VIDEO

  

 

Výpis z časopisu ZAHRÁDKÁŘ 2010 

 

MIKULOV

- DUKÁT, TOPAZ 

   Předsedou se stal Ing. Václav KOZÁK
Ing. Jan   KOZÁK  
Chvojenec 75
LUKAN, VEKAN, HAVRAN,BJETIN, JAPO II 

a 10 dalších odrůd


 

SMRŽICE
- KAREL IV, IVAN, ŠTĚPÁN

 

 


Paličák
je česnek, jehož název se odvozuje od květního stvolu, jenž odrůdy z této skupiny tvoří. Je totiž zakončený tzv. palicí, která se musí včas vylomit, aby se česnek zbytečně nevysiloval tvorbu pacibulek. Poznáte ho také po rozkrojení cibule, která má uprostřed tuhý střed a kolem něj jsou pravidelně rozmístěné jednotlivé stroužky. Naproti tomu Paličák nebo nepaličák?

nepaličák má stroužky v cibuli různě nahloučené, i když i zde může být jistá pravidelnost. Netvoří také květní stvol a tedy pevný střed, ale také se rovněž najdou. Co se chuti týče, jsou paličáky obecně jemnější, hůře se ovšem skladují. Jsou oblíbenější i pro

to, že tvoří v cibuli velké stroužky, které se lépe a pohodlněji loupou. K českým specialitám patří ještě jeden fenomén – jako jediná v zemích EU milujeme česnek s fialovou barvou cibulí. „Proč tomu tak je, nikdo neví. Je to asi stejné, jako s oblibou vajec s hnědou a bílou skořápkou. Přitom jsou stejné,“ vysvětluje ing. Kozák.



 

 

 

  Speciální balení - Velká krabička

Velká krabička - Díky velké krabičce si můžete vyzkoušet, které z 8 odrůd ( Bjetin, Havran, Vekan, Lukan, Slavin II, Benátčan, Rusinka, Havel) se u vás nejvíce daří, jaké jsou chuťové rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Krabička s 8 cibulemi různými odrůdami může také posloužit jako skvělý dárek.

 

 

  Anton -  

Jediný český širokolistý nepaličák, který má výrazně fialově zbarvené cibule. Sklízí se začátkem července. Cibule jsou středně velké až velké, stroužků je v cibuli průměrně 10 (i středové stroužky jsou velké). V 1 kg sadby je 200–220 stroužků. Díky ranosti je Anton i velmi vhodný pro sklizeň nazeleno. Je označen za jednu z chuťově nejlepších odrůd v Evropě.
 
 

  Benátčan -

Bezvirózní nepaličák pro podzimní i jarní výsadbu . Sklízí se začátkem srpna. Cibule jsou velké, bílé zbarvené, obsahují 12–18 stroužků. V 1 kg je průměrně 200–220 stroužků. Má velmi vysoký množitelský koeficient. Jedná se o odrůdu s nejdelší skladovatelností mezi českými odrůdami.
 
Sadbový česnek BJETIN

  Bjetin -    

Nejranější český paličák, cibule jsou velké, fialově zbarvené, obsahují průměrně 8 stroužků (ideální poměr množitelského koeficientu a velikosti stroužků). V 1 kg sadby je průměrně 140 stroužků. Sklízí se začátkem července, nazeleno se dá sklízet už začátkem června. Nevadí lidem s citlivým žlučníkem.

 

Sadbový česnek HAVRAN

  Havran  -  

Zákazníky velmi oblíbený velkostroužkový poloraný paličák se sklizní kolem 15. července. Vytváří velké atraktivně zbarvené cibule, které jsou složeny průměrně z 6 stroužků. Skladovatelnost je vysoká. Chuť velmi ostrá.
 

  Havel -

Havel je velmi spolehlivá odrůda dobře snášející sucho. Vytváří 6–8 velkých stroužků, cibule jsou velké, pravidelné se světle fialovým zbarvením. Sklizeň kolem 20. července. Velmi ostrý.
 

  JAPO II -

Bíle zbarvený nepaličák pro podzimní i jarní výsadbu. Jedná se o pozdní odrůdu, která se sklízí začátkem srpna. Japo II je oblíbenou odrůdou i díky dlouhé skladovatelnosti.

 
Sadbový česnek LUKAN

  Lukan  -  

Raný širokolistý nepaličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 10. července. Cibule středně velké až velké, bíle zbarvené, v některých půdách s nevýrazným fialovým zbarvením. Průměrně 10–12 středně velkých stroužků, i vnitřní stroužky jsou poměrně velké. V 1 kg asi 190–220 stroužků. Vhodný pro sklizeň nazeleno. Velmi ostrá ušlechtilá chuť.
 
Sadbový česnek SWLAVÍN

  Slavin  - 

Poloraný ozimý paličák, sklizeň kolem 20. července. Cibule jsou velké, pevné, krásně fialově zbarvené. Obsahuje 12–14 stroužků (nejvyšší množitelský koeficient z českých paličáků). Nevadí mírně opožděná sklizeň. Chuť je velmi ostrá.

 

Janko -

NOVINKA ROKU 2022. Velkostroužkový polopozdní paličák. Vytváří velké atraktivně zbarvené cibule, které jsou složeny průměrně ze 6 stroužků. Velmi výnosná odrůda s vysokou skladovatelností. Chuť velmi ostrá.

 

Rusinka -

NOVINKA ROKU 2022. Jediný ozdravený ruský paličák s ušlechtilou chutí. Patří mezi zákazníky velmi oblíbené ozimé fialové paličáky s velkými stroužky, kterých je v cibuli průměrně 6.

 

  ZÁHORSKÝ II -   

Raný širokolistý nepaličák pro podzimní výsadbu, sklizeň kolem 10. července. Cibule nadprůměrně velké, bíle zbarvené. Průměrně 8–13 středně velkých stroužků, i vnitřní stroužky jsou poměrně velké. V 1 kg asi 170–200 stroužků. Vhodný pro sklizeň nazeleno. Velmi ostrá ušlechtilá chuť. Nadprůměrně výnosný. Vysoký množitelský koeficient.

 


  DUKÁT -  

KAŽDOROČNĚ OVĚŘENÁ -  P oloraná odrůda ozimého paličáku. Cibule jsou velké o hmotnosti 75 - 90 g. Přezimování je velmi dobré. Základní barva vnějších suknic je bílá. Počet stroužků v cibuli je 5 - 7. Stroužky jsou velké, s vysokým obsahem silic. Odrůda je vysoce odolný proti virózám. Skladovatelnost je vynikající, při vhodných podmínkách vydrží až do nové sklizně. Doporučený pěstební spon je 30 x 10 cm.

 

 

  TOPAZ –

nová poloraná odrůda ozimého paličáku. Barva vnějších suknic je bílá s antokyanovými pruhy, barva suknice stroužku je fialová. Počet stroužků v cibuli je 8 – 11. Přezimování je velmi dobré. Skladovatelnost velmi dobrá.

 

 UNIKÁT  -

Raná odrůda ozimého paličáku. Cibule jsou velké o hmotnosti 75 – 85 g. Barva vnějších suknic je šedá, barva stroužků fialová. Počet středně velkých stroužků v cibuli je 8 – 13. Odrůda je určena pro průmyslové zpracování a pro přímý konzum.

 

 

  KAREL  IV -

Polopozdní ozimý širokolistý paličák (sklizeň okolo 20. 7.), který vychází z odrůdy VINAR. Má mohutné cibule o hmotnosti 70 až 90 gramů. Vnější suknice světlé s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké, 5-7 ks v cibuli, s fialově hnědou slupkou. Odrůda se vyznačuje výraznou česnekovou chutí. List je mohutný, široký, vzpřímený, na konci se mírně ohýbá. KAREL IV se vyznačuje stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dobře skladovatelný a snadno se loupe.

 

   IVAN -

Poloraný ozimý širokolistý paličák (sklizeň okolo 16. 7.), přibližně o týden ranější než KAREL IV.. Má mohutné cibule o hmotnosti 90 gramů. Vnější suknice je žlutavě bílá s výrazným fialovým žilkováním. Stroužky jsou velké s fialově hnědou slupkou, v cibuli 6-7 stroužků. Pro vysoký obsah silic vyniká IVAN výraznou česnekovou chutí a vůní. Vyznačuje se stabilně vysokým výnosem v mokrých i suchých letech a velmi dobrým zdravotním stavem. Je dobře skladovatelný a snadno se loupe. 

 

 
 

 OTAKAR -

Raný ozimý paličák (sklizeň začátkem července). Cibule jsou střední o hmotnosti 50 - 80 gramů. Vnější suknice jsou jemné, světlé s intenzivně fialovým žilkováním. Stroužky jsou středně velké, hnědo-fialově zbarvené, v počtu 8-12 a dobře se loupou. Odrůda dobře přezimuje, vyznačuje se dobrým zdravotním stavem a velmi dobrým výnosem v různých pěstebních podmínkách. Otakar má dobrou skladovatelnost a příjemnou česnekovou chuť.

 
  ŠTĚPÁN -

Poloraná odrůda ozimého širokolistého nepaličáku (sklizeň okolo 10. 7.). Cibule jsou velké s hmotností 80 až 100 gramů. Barva vnějších suknic je bílá s jemným světle hnědým žilkováním. Stroužky střední až velké 8-12 ks, světle hnědá slupka, výrazná, jemná chuť. List široký, vzpřímený, vyšší, světle zelené barvy, na koncích se mírně ohýbá. Odrůda s velmi dobrým zdravotním stavem a dlouhou skladovatelností.

 
     
   

Základní mořidlo pro česnekovou sadbu. Spolehlivě ničí roztoče vlnovníka česnekového ve všech vývojových stádiích.

 
Pomocný rostlinný přípravek
Lignohumát představuje směs huminových, fulvových kyselin a jejich solí. Huminové látky představují specifi ckou skupinu vysokomolekulárních a nízkomolekulárních látek tmavé barvy, které vznikají v procesu rozkladu organických zbytků v půdě, to znamená v procesu jejich humifi kace. Vysokomolekulární části působí pozitivně na fyziologii rostliny, ale do buněčné stavby rostliny se dostanou pouze díky nízko molekulární části. Efekt vzniká, když stejně jako v přírodě obě části působí společně, v komplexu a samozřejmě obě tyto části musí být plně rozpustné !!
Používá se i k MOŘENÍ CIBULOVIN - na př. česneku

 

 


Užitečné tipy pro pěstitele
 


Kdy česnek sázet?      Na jaře nebo na podzim?



To je otázka, kterou si klade nejeden zahrádkář. Ing. Jan Kozák na to má jedinou odpověď: „Všechny odrůdy se dají sázet již na podzim, avšak vyplatí se vyčkat co možná nejdéle do zimy, nejlépe do pozdního listopadu nebo až do prosince. Na jaře po rozmrznutí půdy a jejím oschnutí pak můžete vysadit jakýkoliv česnek, který do té doby vydržel. Stroužky ale musí být pěkně tvrdé, nikoli vyšeptalé! Je to tedy pouze otázka uchovatelnosti sadbového materiálu.“

SKLADOVÁNÍ - PRODEJ

VÝSADBA

Sázejí se všechny stroužky mimo poškozených nebo chorobných. Termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia, aby stroužky nebyly v půdě napadány fuzáriem. Po výsadbě se pozemek uválí nebo zavlaží. Česnek vyžaduje hluboko prokypřenou půdu ve staré síle. Podzimní výsadbu provádíme od konce září až do zámrazu. Jarní odrůdy vysazujeme co nejdříve, jakmile to půdní podmínky dovolí. U česneku přísně dodržujeme zásady osevního postupu a nikdy nevysazujeme na stejný pozemek opakovaně ani česnek, ani jinou cibulovou zeleninu. Používat pouze uznanou a namořenou sadbu. Výsadba sazečem nebo ručně do řádků 30 – 50 cm vzdálených 10 -15 cm od sebe do hlouby minimálně 8 cm u ozimých odrůd a cca 6 cm u odrůd jarních. V závěru vegetace je velmi důležité hluboké prokypření po každém slehnutí a u paličáků odřezávání vrcholů květních stvolů.

SKLIZEŇ