Srpen

 

Pokojové rostliny

 V srpnu začněte s přípravami, aby hvězdník brzy vykvetl. Od poloviny srpna hvězdník zalévejte Čím dál tím méně, až v posledních srpnových dnech zálivku úplně zastavte. I v této době potřebuje rostlina výsluní. Za slunných dnů listy mlžte, aby příliš rychle nezežloutly a neodumřely. Zmíněná opatření však splní svůj účel pouze v případě cibulí schop­ných vykvést. Jako vodítko vám poslouží, že rostli­ny se čtyřmi dobře vyvinutými listy určitě pokvetou.


Práce na zahradě v srpnu

 Srpen je konec léta. Zahrada je nyní v plné kráse a přináší hojnost úrody. Je plná květů různých tvarů a barev. Již nám dozrává ovoce. Taky zeleninové záhony nám vydávají svou úrodu. A my si tak konečně užíváme plodů naší celoroční práce.

   

V srpnu přesazujeme jehličnany i s kořenovými baly. Po přesazení musíme několik dní rostliny řádně zalévat. Rozsazujeme okrasné keře a trvalky. 

Květiny v srpnu

 V srpnu vyčistíme oschlé cibule tulipánu a kromě cibulí  botanických tulipánu vyřadíme všechny, které mají průměr pod 1,5 cm (pod 1,5 cm  sou bezcenné). Dobře zaléváme všechny květiny a okrasné keře, aby nám při delším suchu nezvadly. Kypříme a plejeme, za horkých dnu zamlžujeme skalku, občas důkladně zalijeme trvalky a odstraňujeme stonky s odkvetlými květy. Dělíme a přesazujeme (pokud to potřebují) kosatce, lilie bílé a pivoňky -  a vysazujeme nové. Květy mečíku řežeme do vázy, nebo hned po odkvětu, aby netvořily semeno. Přitom ale šetříme listy. Přesazujeme narcisy a koncem srpna i šafrány. Vysazujeme dvouletky - topolovky, zimní fialky, macešky, pomněnky, sedmikrásy další…Doplňujeme skalku předpěstovanými sazeničkami. Znovu prokypříme a odplevelíme záhon růží, včas odstřihujeme všechny květy, abychom se dočkali nových. V srpnu potřebují sestříhat živé ploty ze všech dřevin opadavých i stálezelených a to včetně jehličnanů.

Trávník v srpnu

V srpnu je někdy horko a proto si počínejte opatrně při sekání trávníku. Příliš nízko posekaný trávník slunce spálí.
 A pozor, nezapomínejte pokud je horko, po sekání zalévat. Je-li tropický týden, sekejte raději o 1 cm výše. 

Peckoviny v srpnu

V době sklizně peckovin (nebo krátce po ní) je velmi vhodná doba k prořezání nebo proklestění peckovin (švestky, třešně, višně…). Vyjímkou jsou broskvoně. Se zkracováním výhonů broskvoní až do první poloviny září. Zkrácené letorosty pak už v žádném případě neporostou a pupeny, které jsou na nich, dokonale vyzrají. Ke snížení červivosti peckovin a proti škůdcům jádrovin je vhodné  rozmístnit návnadové desky s vrstvou stromového lepu.  

Zelenina v srpnu

Již začátkem srpna můžeme vysévat špenát pro podzimní sklizeň v průběhu října. Otrháváme rajčata a okurky. Cibule a česnek sklízíme a vážeme buď  do copů a svazků, nebo je zbavíme suché natě a uložíme na suché a chladnější místo k zimnímu upotřebení. Uvolněné záhony je možné znovu osázet pro druhé nebo třetí pěstování. Pro fóliovníky a skleníky si můžeme připravovat výsevy a sadbu pro podzimní výsadbu (rychlené saláty, květáky, ředkvičky,  kedlubny…).