Šupinovka NAMEKO

 

          

Balení 2,2 kg

 

 

Popis zboží:

Dřevokazná houba původem z oblasti Jihovýchodní Asie hojně pěstovaná v Číně, Vietnamu, Korei a Japonsku. Roste v trsech, má oranžově hnědé zabarvení klobouků a na povrchu klobouků zejména mladších plodnic se vytváří vrstva slizu. Šupinovka nameko patří mezi významné pěstované druhy. Je oblíbena a ceněna pro jemnou chuť a poněkud slizkou konzistenci, která se během vaření ztrácí.

Šupinovka Nameko

(Pholiota nameko)

Význam pěstování

Plodnice šupinovky mají vynikající chuť. Hodí se pod maso, do polévek nebo do čínských pokrmů.

Pěstování na dřevě

Potřeby k pěstování

Zrnitá sadba, čerstvě pokácené kmeny listnatých stromů, plastový pytel, štěpařský vosk.

Pěstební postup

Čerstvé kmeny o průměru 10 cm nařežeme na délku 1 metr. Do kmenů vyvrtáme otvory o průměru 10-15 mm a hloubce 20 mm ve vzdálenosti asi 150 mm od sebe. Otvory vyplníme zrnitou sadbou a uzavřeme voskem. Kmeny uložíme do pytlů nebo je obalíme folií, kterou na několika místech propíchneme. Kmeny uložíme prorůstat podhoubím do teploty asi 20 ͦC. Podhoubím prorostou podle tvrdosti dřeva za 3-4 měsíce. Prorostlé kmeny položíme na stinné vlhké místo venku. V době sucha kmeny kropíme. Plodnice se tvoří na jaře nebo na podzim při teplotách 5-15 ͦC. Kloboučky šupinovky často vlhčíme, nesmějí oschnout.

Pěstování na pilinách

Potřeby k pěstování

Piliny z listnatých stromů (nevadí menší příměs jehličnanů), varný sáček – např. na tlačenku.

Pěstební postup

Piliny je nutné tepelně ošetřit – sterilizovat varem. Vlhké piliny naplníme do varného sáčku a lehce zavážeme provázkem. Sáčky postavíme do hrnce úvazky nahoru a zalijeme vodou, aby úvazky byly nad vodou. Sáčky vaříme asi 1 hodinu. Po vychladnutí sáčky očkujeme sadbou tak, že v čisté místnosti sáček otevřeme a předem vyvařeným držátkem vařečky uděláme do pilin v sáčku otvor až na dno. Do něj nasypeme rozdrobenou sadbu a sáček přes vatičku v úvazku zavážeme. Položíme jej prorůstat do teploty asi 20 ͦC. Po třech týdnech sáčky prorostou podhoubím. Sáčky postavíme a v úvazku odstraníme nahoře část sáčku. Sáčky je lepší nahoře odříznout, až když narostou malé plodnice. Plodnice potřebují k vývoji světlo a teplotu 5-15 ͦC. Je nutná vysoká vzdušná vlhkost, proto sáčky dáme na tácek s tkaninou, kterou udržujeme vlhkou. Plodničky rosíme postřikovačem.