Prosinec

TEĎ UŽ JENOM ODPOČÍVEJ

NEBO MŮŽEŠ PŘEMÝŠTET, JAK VYZRÁT NAD SLIMÁKY

 

Jak na plže, houževnaté likvidátory záhonků a zahrad

Plzák španělský

Saláty, natě mrkve i řepy, kedlubny, jahody, okrasné květiny - nic z toho není svaté mlsné plží tlamě. Je mnoho druhů plžů, avšak největší škody působí zavlečený a přemnožený plzák španělský.

Uvnitř ústní dutiny mají plži struhadlový jazýček, tzv. Radulu. Jemné zoubky na jazýčku jim umožňují rozemlít potravu. Navíc se jim zcela přirozeně obnovují.

Co plže odpuzuje a co jim chutná

Keře a cibuloviny
Chrpa (Centaurea), jaterník (Hepatica), kakost (Geranium), lomikámen (Saxifraga), pivoňky (Paeonia), plamenka (Phlox), pupalka (Oenothera), sasanka (Anemone), udatna (Aruncus), vratič (Tanacetum), zběhovec (Ajuga)
Zelenina, saláty, koření
Čekanka (Cichorium), česnek (Allium), dobromysl (Origanum), chřest (chřest), kozlíček (Valerianella), mateřídouška, tymián (Thymus), rozmarýn (Rosmarinus), saturejka (Satureja), smil (Helichrysum)Okrasné keře a dřeviny
Devaterník (Helianthemum), jasmín (Jasminum), levandule (Lavandula), pěnišník (Rhododendron), starček (Senecio), tavolník (Spirea), třezalka (Hypericum), vřes (Calluna), vřesovec (Erica), zimostráz (Buxus)

Co jim chutná - tyto rostliny můžeme pěstovat jako záměrné nástrahy ke sběru plžů: aksamitník, salát, kapusta, stračka polní, astry nebo jiřiny

Plži bez ulity-plzáci rodu Arion, laicky zvaní slimáci
jsou všežravými strašáky zeleně. Vše houževnatě strouhají radulou - jazykem posetým drobnými zoubky. Dávají přednost zelenině, ale nevynechají ani okrasnou zahrádku. Jednotlivé druhy mají černé, šedavé nebo rezavé zbarvení.
Pilný plzák španělský Nejagresivnějším plžem a likvidátorem úrody je   plzák španělský
(Arion lusitanicus), zavlečený k nám v roce 1991. Dospělí jedinci dosahují velikosti 8-12 cm, jsou spíše rezaví, hnědí a jakoby ušpinění. Plzáci španělští se páří v červnu. Ačkoli jsou to hermafroditi, oplodní se navzájem a vajíčka pak kladou také oba.

Plzák Španělský

Plžům se daří ve vysoké trávě.

Každý plzák španělský může každoročně naklást až 220 vajíček, rozdělených do několika snůšek. Vajíčka kladou od poloviny srpna do poloviny prosince - nejvíce, ale na přelomu srpna a září. Mladí se líhnou po 38 až 43 dnech. Vajíčka kladená v září a později přezimují a mladí se pak líhnou až na jaře. Nejvyšší početnosti dosahují plzáci v květnu a červnu.

Plzák španělský (Arion lusitanicus) je v naší zemi od roku 1991. Je to nejagresivnější plenitel zelinářské i okrasné zahrady. Na snímku totálně zdecimovaný kedlubnový list.

Znaky poškození

  • u mladých porostů vyžírají semena, okusují listy, požírají kořeny
  • u starších porostů poškozují květy, hlízy a kořeny, což poškodí kvalitu plodiny
  • poškozená místa jsou otevřená pro houbové a bakteriální choroby
  • slizký výměšek, zvláště na květech a listech, poškozuje vzhled rostliny
  • Kritická místa na pozemku, kde se plžům daří
  • dlouho složená prkna na jednom místě - ideální líheň
  • vysoká tráva, stín, husté keře, trvale vlhká a mokrá místa
  • tlející kupky trávy, plevele 

 

Účinná obrana

  • Pravidelně udržujeme nízkou trávu, rovněž vápnění travnatých ploch výskyt slimáků výrazně sníží.
  • Na malých pozemcích je ruční sběr všestranně nejefektivnější metodou. Nejlépe se sbírají po dešti, ráno a za soumraku. Milují vlhko a stín. Po nasbírání do nádoby je co nejrychleji usmrtíme zalitím vařící vodou. Ve vodě se brzy rozloží a můžeme je ve skupenství kapalném vylít na kompost. Někdo praktikuje jejich posolení, ale to jim způsobí pomalou a trýznivou smrt.
  • V okolí záhonů nasypeme vápno nebo saze - těmto vrstvám se slimáci rozhodně vyhýbají, protože jim ničí pro jejich pohyb tak životně důležitý sliz.
  • Velmi účinným nepřítelem, ale i dalším škůdcům, je   DUSÍKATÉ VÁPNO    zapravené do půdy.
  • Záhonky lze ohradit 10 cm širokým pruhem pilin, které polijeme černou kávou i s logrem (při snížení účinku opakovaně polijeme, zvláště po dešti). Roztok s 1 až 2% koncentrací kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem, zároveň je odpuzuje.
  • Dobře fungují zapuštěné nádoby naplněné pivem. Okraj nádoby necháme 1-2 cm přečnívat, abychom omezili lapání jiných živočichů. Pasti denně kontrolujeme.
  • Přirozeným nepřítelem slimáků jsou mj. Špačci, Ropuchy, Žáby, Ježci, Kachny.
  • Prostředky k hubení: Přípravek Nemaslug - biologický přípravek s živými parazitickými hlísticemi (Phasmarhabditis hermaphrodita). Přípravek je určen pro použití na orné půdě, v zelenině, okrasných rostlinách a zahradách, ve sklenících i na otevřených plochách. Cena nejmenšího balení na 40 m2 je zhruba 400 Kč.

 

 

 

 


 

Minulost na slimáky Slimáci v melounu
   

Slimáci jdou na pivo   

Do vydlabané půlky melounu nalijeme pivo, namočíme celý vnitřek a položíme ten pivní rybníček večer do místa, kde ti milí drobečkové vylézají, nebo kde jim chutná náš salátek, kytičky a podobně. O půl deváté večer se začínají houfovat a předhánějí se, kdo víc sežere. Móc jim to chutná, takže zapomenou na kytičky, opijí se do němoty a spadnou do pivního rybníčku. Odtamtud už NIKDY(!) nevylezou, protože je nadobro po nich. Ráno se budete divit!

Lze nechat 2-3 dny, mezitím sníte další meloun..... a dílo se opakuje.
Nebolí z toho záda, jíte pořád melouny, hubnete a užíváte si sluníčka.

Vyzkoušeli jsme, funguje to super !!!

Žádný zbytkový jed v půdě, obava z otrávení psů a koček.!!!!
Žádné parazity z vnitřností slimáků (fasciolopsis buski) rozložených nejrůznějšími jedy!! Naše kytičky si zaslouží kvést.

 

Aktuality
Kontakt

AGRI Slatinice

Slatinice 302, 783 42
Česká republika

Telefon

+420 585 944 602

Mobilní telefon

+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737
748 514
e-shop

Internet


agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz

Imunoprevence