Pokojové květinky v červnu

První červnové dny představují poslední termín k osázení balkó­nových a okenních truhlíků.

Během června by měly rostliny v balkónových a okenních truhlí­cích dostat první doplňkovou dávku živin. Přesný okamžik závisí na vývoji rostlin. Nastává, když jsou na rostlinách patrná již alespoň poupata.
 

Odstraňujte všechna odkvetlá květenství rostlin v balkónových a oken­ních truhlících. Podstatně se tím zlepší vzhled va­šich květin. Kromě toho tím rostliny přimějete k bohatému kvetení. U muškátů se doporučuje neodstraňovat hned celá květenství, ale jen jednotlivé odkvetlé květy, protože jich ještě hodně rozkvete. U petúnií je otrhávání povadlých květů obzvláště důležité. Tyto letničky snadno nasazují semena a přestávají bohatě kvést.

Různé převislé rostliny, jako je například scindapsus,filodendron, břečťan kanárský a jiné, můžete řízkovat i v červnu.
 

V červnu častěji zalévejte hrnkové květiny. Povrch substrátu se tím ovšem natolik utuží, že v něm probíhá nedostatečná výměna vzduchu. Ko­řeny pak trpí nedostatkem kyslíku. Kypřete proto povrch půdy zhruba v týdenních intervalech. Nej­lépe se pro tento účel hodí asi l cm široká hůlka, seříznutá do tvaru malého rýče. Při kypření zemi­ny však nesmíte poškodit kořeny.

Za mírného deště se doporučuje vynést pokojové květiny na něja­kou dobu ven.

Déšť se postará především o opláchnutí prachu, který se postupem doby usadil na listech. Jem­ný deštík neuškodí ani choulostivým rostlinám. Kvetoucí jedince byste však dešti vystavovat neměli.

Zavlažování pokojových rostlin si můžete zjednodušit tím, že koře­náče postavíte do misek, které jsou schopny pojmout velké množství vody.
 

Chcete-li, aby vám v zimě znovu vykvetly bramboříky jako v minulém roce, musíte je v červnu začít ošetřovat patřičným způsobem. Až do června většinou bramboříky odpočívají na suchém místě a nemají žádné listy. Kořeny často odumřely. Hlízy vyjměte z kořenáče a zasaďte je do čerstvé zeminy, kterou si opatříte v zahradnic­tví. Není třeba brát větší kořenáč. Po zasazení postavte bramboříky na světlé místo u okna. Substrát zpočátku udržujte jen nepatrně vlhký. Teprve když bramboříku naroste víc listů, můžete jej zalévat normálně. S hnojením ale počkejte, dokud nové kořeny neprorostou celý substrát.