Substrát hlíva citronová - 15 l

číslo produktu: 1124
Cena
147
Cena EUR
5,82
Původní cena
0
Ušetříte
0
Skladem
ks
Varianty
Název Množství Kód Cena
Substrát hlíva citronová - 15 l 15 litrů 1124
147 Kč
Substrát hlíva citronová - 15 l
Množství 15 litrů
Množství ks 1 ks

SUBSTRÁTOVÁ NOVINKA

Klobouk: 20-50mm v průměru na středu nálevkovitý, různě zformovaný, podvinutý, povrch klobouku citronově žlutý, zlatavý, ve stáří až světle hnědý.
Lupeny: husté, bílé, nízké, často připomínající žábry a dlouze sbíhavé na třeň.
Třeň: 30-80mm vysoký, 4-15mm tlustý většinou postranní, na bázi srostlý, válcovitý, bělavý.
Dužnina: bílá, tuhá.
Chuť: jemná, slabě ovocná, vůně příjemná.
Poznámka: Jedná se o uměle vyšlechtěnou varietu Hlívy miskovité (Pleurotus cornucopiae).
Využití: Výborná jedlá houba oblíbená hlavně v Asii. Delší tepelnou úpravou získává lahodnější chuť.
Zajímavost: Má mnohé pozitivní a léčivé účinky.

Pěstuje se uměle v pěstírnách, na substrátech ze slámy, odštěpků, z pilin apod. V současné době už ji lze vzácně nalézt i ve volné přirodě v trsech na pařezech a kmenech listnatých stromů, hlavně jilmů, ořešáků, buků a habrů. Pro tvorbu plodnic potřebuje vyšší teploty, 24-30°C

Substrát ponechte v originálním obalu a umístěte jej do prostoru s teplotou v rozmezí 18°-25°C. Kostka se nezalévá, je vhodné zabránit přístupu hmyzu. Růst hlívy probíhá v bloku stejně jako v přírodě ve dvou fázích. V první dochází k prorůstání mycelií ( šedobílých vláken ). V této době kultura produkuje vyšší koncentraci CO2 jako růstového stimulátoru. Tato fáze trvá dle teplotních podmínek jeden až dva měsíce. Nejrychlejší prorůstání probíhá při teplotě 24°C. K prorostení však dojde i při teplotách nižších, za delší dobu. Ve fázi prorůstání mycelií není v otvorech připravených pro růst plodnic nic vidět. Při teplotě nad 30 °C mycelia růst zastaví. Po celkové kolonizaci bloku myceliem teprve dochází k tvorbě plodnic. Příznakem ukončení první fáze je svrašťování (přisátí) obalu k substrátu, při poklepu blok zní jako buben, v otvorech se objeví zárodky plodnic, nebo se kolem otvorů tvoří bílé závoje mycelií. Nedojde-li k těmto příznakům po uplynutí dvou měsíců v teplotě 20°C – 24°C, přeneste blok do teploty nižší než 18°C jak je uvedeno níže. Tato druhá fáze vyžaduje snížení vnější teploty a zvýšení vzdušné vlhkosti. Hlíva ústřičná nasazuje plodnice při teplotách pod 18°C nejraději však v prostředí kde je 10°C-15°C. Při tvorbě plodnic potřebuje hlíva mírné světlo po dobu 8 hod. denně. Plodnice rostou z již připravených otvorů v obalu. Trs, který dosáhne tvaru jako na obrázku obalu, vykroutíme. Při vytvoření příznivých podmínek je kultura schopná opakovaného nasazování plodnic do doby, než dojde k značnému úbytku substrátu. Po sklizení plodnic necháme blok odpočívat v prostoru kde plodil cca 2-3 týdny. Poté dáme blok na 2 dny do teploty 20°C-25°C a opět přeneseme do snížené teploty. Tepelný šok pomáhá nasazení dalších plodnic. Hlíva plicní (hlíva teplomilná) – potřebuje po celou dobu pěstování teplotu cca. 15°C-25°C, prorůstání mycelií i vlastní tvorba plodnic probíhá spolehlivě při teplotách nad 20°C, což hlíva ústřičná neumí. Ostatní pěstební podmínky jsou stejné jako u hlívy ústřičné. Druh hlívy je vyznačen na uchu sloužícímu k přenášení bloku. Podmínky nevhodné k pěstování: teplota nad 30°C, skleníky, fóliovníky, pařeniště a jiné prostory s přímým slunečním světlem. Houby obecně nemají rády velké kolísání teplot. Dále není vhodné zakrývání bloku jiným plastovým obalem nebo případné vkládání bloku do malých uzavřených prostor jako je např. akvárium a podobně.