Polnička topolováSadba polničky topolové

 

Balení  sadba  -  250 g

Hotový substrát  -  2 kg
  PIOP PIN

 

 

 

 


Plodnice polničky topolové jsou středně velké o průměru klobouku 5-15 cm a rostou většinou v trsech, Klobouk je mírně vyklenutý později plochý. Barva je světle okrová s tmavším středem. Třeň je tenký, mírně šupinatý. V přírodě roste na pařezech a kmenech odumřelých listnatých stromů, zejména na topolech. Roste hlavně v jižní Evropě, u nás se vyskytuje vzácně.

 

Polnička je výborná do polévek a omáček. Produkuje antibiotické látky, účinné proti celé řadě bakterií a překvapivě také proti houbám.

Substrát: Na dřevní bázi, prorostlý.
Houba: PIOPPINO- Polnička topolová (Agrocybe aegerita)
Hmotnost: cca 2,2 Kg, rozměr 220x150x120 mm.
Předpokládaný výnos: 400 – 800 g (při dodržení optimálních podmínek).
Počet plodících vln: dvě (můžete zkusit i třetí vlnu, ale výnos bude již velmi malý nebo žádný)
Skladování: V chladničce při 5 °C 60 dní (zabalený v originálním sáčku).
Teplota substrátu nesmí překročit 35 °C.
 

Návod k pěstování:

1) Pokud před počátkem pěstování skladujeme substrát v ledničce při cca 5°C, je vhodné nechat substrát cca šest hodin v pokojové teplotě, aby se před otevřením sáčku teplota substrátu pohybovala min. kolem 20 °C 

2) V průběhu prvních třech dní je potřeba substrát hodně mlžit a okolí substrátu dobře větrat, protože substrát v této fázi produkuje CO2, které je pro růst plodnic třeba ze substrátu odstranit. 

3) Odřízněte PE sáček, aby jeho okraj přesahoval cca 20 mm nad substrátem a umístěte jej na místo, kde je: 

  • Dostatek světla přírodního či umělého po dobu asi 8-10 hod. denně (min 400 lux), ale ne přímé slunceí
  • Vysoká vlhkost vzduchu (kolem 90 %). Pro pěstování v místnostech, kde není zaručena dostatečná vlhkost vzduchu, doporučujeme blok umístit například do prázdného akvária (skleníku, fóliovníku apod.), které překryjeme látkou (udržujeme stále vlhkou) nebo plastovou fólií s otvory (substrát musí dýchat). Můžeme pro něj též vyrobit takzvaný minifóliovník. Pro udržení vlhkosti můžeme také blok příležitostně mlžit rozprašovačem na květiny.
  • Optimální teplotu při tvorbě plodnic udržujeme v rozmezí 13°C až 18 °C.
  • Pokud v průběhu plodící fáze začne některá plodnice vyrůstat z boku, plodnici odřízneme, nebo na daném místě sáček prořízneme, aby plodnice mohla vyrůstat dále do prostoru. 

4) Sklizeň začíná asi za týden, kdy dojde k uzrání hub. Plodnice se sklízejí dříve, než se okraje klobouků začnou otáčet nahoru. Přezrálé plodnice měknou a vadnou. Plodnice je nutné odřezávat těsně u bloku, protože zbytky třeně by se po několika dnech začaly rozkládat a plesnivět. Plodnice skladujeme v ledničce max. šest dní. V případě vyšší úrody můžeme plodnice uchovávat standardním způsobem jako lesní houby.

5) Po skončení první sklizňové vlny je nutné blok očistit od všech odumřelých částí a nechat ODPOČINOUT po dobu 14-30 dní na vlhkém místě při pokojové teplotě kolem 20-24 °C. Můžeme jej ponechat na původním místě anebo uložit do plastového pytle, který ale zcela neuzavřeme, aby blok mohl dýchat, ale přitom nevysychal. Čím delší je doba odpočinku, tím bohatší bude následující sklizňová vlna. 

6) Po odpočinku je třeba substrát znovu aktivovat. Velkou plodnici odstraňme, malou nechme dorůst. Aktivaci odstartujeme tím, že blok zlehka promneme (uvolníme tím CO2, který se v substrátu nahromadil během odpočinku) a blok umístíme opět na místo pro růst plodnic a přibližně po týdnu při optimální teplotě 16 °C nastává druhá sklizňová vlna. Po jejím skončení opět zařadíme odpočinek, stejný jako po první vlně, po kterém bude následovat již třetí vlna. Poté můžeme blok zkompostovat.