K ZAKLÁDÁNÍ HOUBOVÝCH SADEB
NOVINKA u čerstvě řezaných květin
Připravíme Vám nákup i k osobnímu odběru v termínu, který si sami určíte.
Vezměte si substrát, který jste si opatřili v březnu. Použité kořenáče je nutno vydrhnout tvrdým rejžákem zevnitř i vně. V žádném případě však přitom nesahejte po chemických čisticích prostředcích. Dno kořenáče zakryjte hrubým pískem nebo štěrkem (drenáž).
Pokojovým květinám s nemocnými kořeny přidejte při přesazování do substrátu více písku.
Zatímco běžný podíl písku činí asi pětinu objemu, v těchto případech použijte substrát, v němž je poměr zeminy a písku 3:1. Nemocné kořeny se velmi rychle zotaví, protože tato směs rychleji prosychá. Také vrstva hrubého písku na dně kořenáče (drenáž) by měla být vysoká alespoň 2 cm.
V kořenáči ponechte pod okrajem prostor pro zalévání. Ten je obzvlášť protože jinak rostliny nebudete moci pořádně zavlažit. Každý kořenáč naplňte zeminou jen tak, aby mezi povrchem substrátu a hranou květináče zůstal ještě l až l, 5 cm vysoký volný prostor.
Těsně po přesazení květiny jednou důkladně zalijte. Následně je zalévejte jen velmi málo, protože by jim jinak onemocněly kořeny. Substrát udržujte jen mírně vlhký, nikdy ho však ne-nechte zcela vyschnout. S normálním zaléváním zase začněte teprve v době, kdy nový růst rostliny naznačí, že potřeba vody vzrostla. Přesazené rostliny také v prvních čtyřech týdnech nehnojte.
Stačí, když jim jednou pořádně proschne kořenový bal, a pak dlouho už jen živoří a shodí listy. Někdy je ještě možné tyto rostliny zachránit, když je i s kořenáčem postavíte na 2 až 3 hodiny do větší nádoby s vodou a poté je přenesete do větrané chladné místnosti, kde je asi 10 °C.
Postavíte-li je do nádoby s vodou, která sahá až nad okraj kořenáče, sice se napřímí, ale špičky listů se už nevzpamatují. Hortenzie tedy nesmíte nechat zvadnout. Vodu z misky po zalití odstraňte, protože kořeny hortenzií nesnášejí stagnující vodu. Velmi brzy by uhnily.
Nemusí se vždycky jednat o 15 až 20 cm dlouhé konce výhonů. I jiné nepříliš tvrdé části stonků zakoření právě tak dobře, ale potrvá to o něco déle. Řez neveďte těsně pod nodem „kolínkem", místem, kde list nasedá na stonek), ale o l až 2 cm níže.
Stačí, když má řízek jen jeden list, lepší jsou však tři listy. Voda musí sahat až nad nejspodnější nodus.
Chcete-li mít co nejdřív hustě rozvětvené rostliny, vysaďte do jednoho kořenáče 3 až 5 řízku s kořeny. Může jich být i víc. Pro začátek stačí kořenáče o průměru 9 až 10 cm. Rostliny v nich rychle zakoření a můžete je přesadit. Nejvhodnější směsí pro výsadbu je listovka s rašelinou a pískem (2:2:1).
K hydroponickému pěstování rostlin bez půdy se hodí především zelené rostliny. Většina z nich roste často lépe než v půdě.
Zde jmenujme pouze ty nejdůležitější: fíkovníky, Scindapsus všechny druhy filodendronů, tchýnin jazyk, voskovka, papyrus, diefenbachie, břečťany, spatifyla a další.
Slatinice 302, 783 42
Česká republika
+420 585 944 602
+420 605 101 061
+420 727 894 594
+420 737 748 514
e-shop
agri@agrislatinice.cz www.agrislatinice.cz