Okrasná zahrada v listopadu

 

naposledy v roce okopeme a pohnojíme rostliny, opatříme je proti mrazu před zimou je důkladně zalijeme, zvláště stálezelené dřeviny choulostivé rostliny chráníme nastýlkou listí, přihrnutím zeminy, netkanou textilií apod.
zahradu na zimu uklidíme rostliny chráníme před okusem zvěří plotem nebo přikrytím chvojím

Růže:

růže můžeme vysazovat do poloviny měsíce, pokud nemrzne keřové růže na zimu nesestřihujeme, pouze zkrátíme případné přerostlé výhony růže přihnojíme kompostem, fosforečnými a draselnými hnojivy a vysoko přihrneme zemí stromkové růže zazimujeme – mladší ohneme k zemi, přichytíme, obalíme chvojím; starším, které nelze ohnout, zkrátíme korunku a obalíme ji silným papírem, pytlovinou, netkanou textilií (ne fólií) a ovážeme

Okrasné keře a stromy:

odolné listnáče můžeme vysazovat do poloviny měsíce, pokud nemrzne okrasné dřeviny pohnojíme kompostem a opatrně obryjeme stálezelené dřeviny důkladně zalijeme, aby měly v zimě dost vody k životu sloupovité jehličnany svážeme, aby je sníh nerozlámal kořeny citlivějších jehličnanů, stálezelených listnáčů, vřesovištních rostlin i nově vysazených opadavých dřevin chráníme listím nebo chvojím opatříme rostliny v truhlících a nádobách vřesovištní rostliny důkladně zalijeme a přikryjeme před mrazy chvojím nebo netkanou textilií (v předjaří odstraníme, protože vřesovce brzy zjara kvetou)

Trvalky a cibuloviny:

trvalky pohnojíme a opatrně okopeme mateční rostliny velkokvětých chryzantém vyryjeme, uchováváme je květináčích v bezmrazých místnostech, kontrolujeme je a podle potřeby občas zalijeme trvalky, cibuloviny (např. hyacint) i dvouletky citlivé na větší mrazy chráníme chvojím nebo zasypáním listím, nebo netkanou textilií přichycenou háčky trvalky citlivé na zimní vlhkost (šater, liliochvostec, kosatec zahradní aj.) chráníme před srážkami (použijeme kryt ze skla, plechu nebo fólie napnuté na dřevěném rámečku) některé cibuloviny, které rychle zakoření do příchodu mrazu, lze sázet ještě v listopadu (tulipán, modřenec, cibulnatý kosatec) nad drobnými cibulovinami a fialkami listí nevyhrabáváme zryjeme, pohnojíme a povápníme nové záhony pro trvalky na příští rok

Rostliny v truhlících a nádobách:

trvalky v truhlících přeneseme k přezimování z teras a truhlíků odstraníme letničky velké nádoby, ve kterých rostliny přezimují, obalíme proti promrznutí půdy (slámou, senem, polystyrenem, chvojím apod.)

Skalka

skalničky citlivé na zimní vlhkost (vysokohorské skalničky, lewisie aj.) chráníme před srážkami (krytem ze skla, plechu nebo fólie v rámečku) koncem měsíce pokryjeme citlivé skalničky chvojím zvlášť choulostivé a vzácné skalničky umístíme v květináčích do studeného skleníku

Vodní nádrže

z okrasných bazénků vypustíme vodu a zasypeme je suchým listím, aby je mráz neroztrhl pokud nevypustíme vodu, dáme do bazénku PET lahve z poloviny naplněné vodou nebo silnější kus dřeva, které brání roztrhání bazénku

Mečíky

 Hlízy mečíků přeneste do místnos­ti, kde budou přezimovat, až po­tom, co je důkladně usušíte a očistíte. Vhodná doba k čištění nadejde v okamžiku, kdy se dá stará hlíza snadno oddělit od lůžka nové hlízy a kdy slupky při pohybu šustí. Při čištění odstraň­te zbytek stonku, který dosud zůstal na hlíze.

Všechny staré a poškozené hlízy mečíků musíte při čištění vytřídit. Nikdy je nesmíte na zimu uskladnit společně se zdravými, protože ty by se od nich nakazily. Co se týče nepatrně poškozených hlíz, uskladněte je odděleně, nejlépe v jiné místnosti, neboť se často dají ještě použít. Musíte je však namořit, tak jak se to uvádí v následující radě.
 

Po vyčištění a před uskladněním hlíz mečíků se doporučuje všech­ny hlízy mečíků namořit.

Nejjednodušší je poprášit je vhodným prostředkem, jenž usmrtí spory, které případně začnou během skladování klíčit. V případě, že již máte značně ne­mocný materiál, měli byste dát přednost moření za mokra vhodným mořidlem podle návodu výrobce. Po zákroku rozložte mokré hlízy v teplé, suché míst­nosti, kde je nechtě uschnout.

Suchá a tvrdá hniloba mečíkových hlíz patří k chorobám, které napáchají velké škody. Tyto choroby poznáte na hlízách už na podzim. Na hlízách jsou vidět hnědé, poněkud propadlé skvr­ny s částečně vyvýšeným okrajem. Silně napadené hlízy časem vyschnou a mumifikují. Mají hnědou až černou barvu.
Skládkové plísně na hlízách mečíku bývají většinou důsledkem ne­správného uskladnění. Podle dosavadních zjiš­tění napadají původci chorob, které vedou k zahnívání uskladněného materiálu, přede­vším poškozené hlízy. Při sklizni si proto dejte pozor na každé, i to sebene­patrnější poškození.
Rovněž poškození, způsobená jinými vlivy, například škůdci, nebo pavučiny býva­jí záchytným bodem pro skladištní plísně. Moříte-li hlízy před uskladněním, působí toto opatření preventivné i proti skládkovým plísním.
Hlízy mečíků vyžadují pro přezimování suché, dobře větrané mís­to s teplotami 5 až 10 °C.

Hlízy dejte na ploché lísky, jaké se používají pro rajčata. Na každou lísku položte jen dvě vrstvy. Lísky se mohou stavět na sebe, takže spotřebujete málo místa. Lísky přerovnávejte asi ve čtyřtýden­ních intervalech, přičemž byste měli také přeložit hlízy ve vrstvách.

Dobře se osvědčilo uchovávání mečíkových hlíz v plastikových sáčcích. Použité sáčky však musejí být perforované. Jinak se zapotí, což má na hlízy nepříznivý vliv. Sáčky zavěste na dobře větraném místě a nechtě je tam přes zimu. Každý sáček označte jmenovkou s ná­zvem odrůdy.

Mečíky uložte buď do místnosti, kde nemrzne, nebo je můžete ulo­žit po vrstvách do rašeliny.

Potřebujete k tomu vzdušné bedny. Rašelina musí být úplně suchá. Od stěn bedny, k nimž patří i dno a víko, musejí být hlízy alespoň 5 cm daleko. Všechny hlízy tedy musejí být obklopeny rašelinou. Ukládejte je po vrstvách. Hlízy se nesmějí vzájemně dotýkat, jednotlivé vrstvy je třeba oddě­lit asi 2 cm silnou vrstvou rašeliny. Takto usklad­něným mečíkům neuškodí ani teploty-5 až-6 °C ve skladovacím prostoru.

Všechny cibulnaté a hlíznaté rostliny, které přečkávají zimu v zemi, byste měli v listopadu opatřit ochrannou nastýlkou. Uležený chlévský hnůj nebo kompost se k tomu hodí lépe než listí. To ovšem můžete v nouzi také použít. Ochrannou nastýlku navrstvěte do výšky 5 až 6 cm.