Límcovka obří

Balení : 500 g

 

 

 

 

 

Límcovka obří

 
Límcovka obří žlutá

Límcovka obří žlutá

 
Límcovka obří hnědá

Límcovka obří hnědá

Límcovka obří žlutá i hnědá

 

 

Pěstování límcovek.

Pěstování límcovek je mnohem jednodušší než pěstování žampionů. Límcovky tvoří plodnice podobné žampionům, jsou však větší a mohou dorůst hmotnosti až 1 kg.

Zakládání kultury na zahradě.

Vybereme zastíněné místo, kde vytvoříme ohrádku z prken. Na dno ohrádky položíme buď netkanou textilii, nebo propíchanou plastovou folii. Do této ohrádky namačkáme slámu do vrstvy 15-20 cm. Slámu tam můžeme ukládat již předem namočenou vodou, nebo jinak ji musíme navlhčit kropením po dobu dvou dnů. Sláma musí být kvalitní, bez plísní a jiných hub, protože se tepelně neošetřuje. Slámu prosypeme sadbou límcovky v množství 0,5 ks na 1 m2. Takto založenou kulturu přikryjeme netkanou textilií, nebo jutovým pytlem a občas zalijeme, aby povrch neosychal. Po šesti týdnech sláma proroste podhoubím. Sejmeme textilii a povrch prorostlé slámy pokryjeme cca 4-5 cm vrstvou pěkné zahradní zeminy. Její povrch udržujeme vlhký. Po dalších třech týdnech se začnou vytvářet plodnice. Pokud kulturu založíme do konce července, bude ještě tento rok plodit. Jinak kultura přezimuje a plodí příští rok. Celková doba plození bývá dva roky. Vzhledem k tomu, že límcovka je citlivá na přemokření, je vhodné nad ní zhotovit stříšku.

Zakládání kultury ve sklepě.

Tento způsob nám umožní pěstovat límcovku po celý rok. Výhodou je, že límcovka k vývoji plodnic nepotřebuje světlo. Založení kultury je obdobné jako na zahradě, jen místo ohrádky použijeme bedýnku, nebo ohnutý plastový pytel. Vždy je třeba zabezpečit odtok přebytečné vody ze zálivky.

Límcovky se pěstují buď ve žluté, nebo hnědé formě a je možné jimi nahradit žampiony. Pokud necháme plodnice vyrůst a otevřít, můžeme je připravit na kmíně, podobně jako růžovky (masáky).